جاذبه‌های دیدنی گیلان/
لنگرود شهری با زیبایی‌های چشم‌نواز در گیلان

خبرگزاری فارس: لنگرود با دارا بودن طبیعت بکر و زیبایی‌های خیره‌ کننده‌اش یکی از مناطق چشم‌نواز گیلان است.

خبرگزاری فارس: لنگرود شهری با زیبایی‌های چشم‌نواز در گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از لنگرود، شهرستان لنگرود یکی از زیباترین مناطق دیدنی گیلان با طبیعتی بکر و چشم‌نواز و دارای دو ناحیه عمده جغرافیای جلگه‌ای و کوهستانی است.

در ناحیه جلگه‌ای نوار باریک ساحلی و در ناحیه کوهستانی محدوده‌های کوهپایه‌ای، جنگلی و مرتعی در ارتفاعات به چشم می‌خورد و مهم‌ترین رودخانه جاری در لنگرود «شلمانرود» است

لنگرود از شمال به دریای خزر، از شمال شرقی به شهرستان رودسر، از جنوب شرقی به املش و از جنوب غربی به سیاهکل و از شمال غربی به لاهیجان محدود می‌شود و مساحت آن 438 کیلومتر مربع است.

لنگرود در سال 1336 از لاهیجان جدا و شهرستانی مستقل شد که شامل سه بخش مرکزی، اطاقور، کومله و هفت دهستان مانند اطاق‌ور، لات بیل، دریاسر، مریدان، چاف، دیوشل و گل سفید و نیز 219 آبادی است که 5 آبادی خالی از سکنه است.

لنگرود دارای قدمت تاریخی زیادی است و نام آن 900 سال قبل (512 هجری قمری) در کتب تاریخی آمده است.

مردم لنگرود به زبان گیلکی با لهجه «بیه پس» تکلم می‌کنند و از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود باتلاقی بود و ساخت و ساز را دچار مشکل می‌کرد اما به مرور زمان و توسعه تجارت در گیلان لنگرود نیز رونق یافته و در زمینه کشاورزی به‌ویژه کشت کنف از شهرهای مهم محسوب می‌شود.

لنگرود در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگ سازی (شکاری) بوده که به دلیل مرغوبیت و کیفیت خریداران زیادی داشته است.

شهر لنگرود در گذشته مانند شهرهای گیلان از خانه‌های پراکنده‌ای بین مزارع و توتستان و بیشه‌ها تشکیل می‌شد که به تدریج فاصله خانه‌ها کمتر شد و کوی‌هایی به وجود آمد.

کشاورزی در لنگرود مانند دیگر مناطق گیلان از رونق برخوردار بوده و محصولات عمده آن انواع برنج، چای و صیفی‌جات است و صید ماهی نیز از دیگر فعالیت‌های رایج این شهرستان محسوب می‌شود.

تالاب بین‌المللی کیاکلایه، پارک فجر، ساحل چمخاله، منطقه لیلاکوه، پارک جنگلی بلوردکان، بافت تاریخی لنگرود، خانه‌های منجم‌باشی و دریابیگی، قلعه دیزین، پل آجری بلوردکان، پل خشتی و محوطه کاروانسرای قدیمی از جمله جاذبه‌های گردشگری لنگرود هستند.

منطقه ساحلی چاف و چمخاله، منطقه کوهپایه جنگلی خرما، منطقه جلگه تالابی کیاکلایه جزو مناطق نمونه گردشگری لنگرود محسوب می‌شوند.

لنگرود دارای صنایع‌دستی گیوه‌بافی، دوخت‌ لباس محلی، دست‌بافت‌های سنتی، منبت و صنایع چوبی و حصیربافی است.

شهرستان زیبای لنگرود هر ساله پذیرای تعداد بسیار زیادی از مسافران و گردشگران است.

انتهای پیام/خ۱۰/پ3003