سایه حادثه کشتار شیعیان بر جشن‌های نوروزی پاکستان

خبرگزاری فارس: حملات تروریستی به شیعیان در پاکستان باعث شده است که عید نوروز امسال در این کشور که در میان شیعیان رونق بیشتری دارد، همراه با معنویت و با گرامیداشت مقام قربانیان این حوادث برگزار شود.

خبرگزاری فارس: سایه حادثه کشتار شیعیان بر جشن‌های نوروزی پاکستان

"راجا ناصر عباس جعفری" دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور، ضمن انتقاد از عملکرد دولت در قبال مسئله کشتار شیعیان در پاکستان، گفت: هوشیاری مردم و روحانیون باعث شد که دولت شروط شیعیان از جمله بازسازی فرودگاه گلگیت بلتستان، تأمین امنیت جاده‌ها، پایان عملیات ارتش در مناطق "چلاس" و "کوهستان"، دستگیری و مجازات عاملان حادثه اخیر را بپذیرد و به خانواده قربانیان این حادثه غرامت پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه تأمین امنیت مردم بر عهده نهادهای امنیتی پاکستان است، گفت که حادثه پیش آمده در گلگیت به خاطر غفلت این نهادها رخ داده است.

علامه عباس همچنین به مذاکرات انجام شده با "رحمان ملک" وزیر کشور پاکستان اشاره کرد و گفت: وزیر کشور در این مذاکرات از تلاش دولت برای بازگرداندن امنیت به ایالت "گلگیت و بلتستان" خبر داد و تأکید کرد که به کسی اجازه نخواهیم داد امنیت این منطقه را به خطر  بیندازد.

وی افزود: علمای این منطقه نیز در حال ایفای وظیفه خود هستند و با سعی دولت و علما انشاءالله همه جنایتکاران دستگیر خواهند شد.

علامه عباس با اشاره به اعلام آمادگی دولت برای افزایش عملیات‌ها در این منطقه گفت: به نظر من دولت باید عملیات خود را در همه مناطق گسترش دهد چون در حال حاضر همه مناطق پاکستان از جمله "کویته"، جنوب "پنجاب"، "دیره غازی‌خان"،"هنگو" و "پاراچنار" برای ما مثل "گلگیت و بلتستان" شده است و لازم است امنیت همه آنها تأمین شود.

وی در مورد دستگیری پنج تن از عاملان جنایت گلگیت گفت: ما فقط این 5 نفر را نمی خواهیم بلکه خواهان شناسایی و مجازات همه عوامل دخیل در این حادثه هستیم.

این رهبر پاکستانی در مورد این که آیا امسال شیعیان پاکستان با وجود حادثه  "گلگیت و بلتستان" نوروز را جشن خواهند گرفت گفت: هم اکنون همه دشمنان اسلام متحد شده و خواهان سرکوبی اسلام هستند پس ما نیز باید متحد شده و از توطئه دشمن آگاه باشیم و برنامه‌ها و جشن‌هایی را که به انسجام ملی کمک می‌کند، در سطح عالی برگزار کنیم.

دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان تأکید کرد: ما جشن نوروز را بدون شادمانی برگزار کرده و با برپایی اینگونه جشن‌ها باید دشمن را ناامید کنیم.

"عبدالخالق اسدی" نماینده عالی مجلس وحدت مسلمین پاکستان در ایالت پنجاب نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور، با اشاره به عملیات تروریستی و کشته شدن صدها تن در سراسر کشور، عزای عمومی اعلام کرد و از مردم غیور پاکستان تقاضا کرد که امسال جشن نوروز بهاران را به سادگی برگزار کنند.

این روحانی برجسته پاکستان گفت: چندین سال است که مردم غیور پاکستان در جولانگاه حملات طالبان قرارگرفته‌اند و طالبان و حامیان آنها با حمله به نیروهای امنیتی و شخصیت‌های برجسته صدها تن را به شهادت رسانده‌اند.

اسدی با اشاره به کشتار هدفمند شیعیان در سراسر پاکستان افزود: مردم باید از خانواده داغدار قربانیان دلجویی کنند.

وی افزود: لذا من از مردم می‌خواهم که جشن بهاران و نوروز امسال را با شادی برگزار نکنند.

این روحانی پاکستانی از مردم پاکستان خواست تا  نوروز را به سادگی و در محیط معنوی برگزار کنند.

اوایل اسفندماه اتوبوس حامل جمعی از شیعیان ساکن شمال پاکستان که از ایران و زیارت عتبات عالیات بازمی‌گشتند هدف حمله تروریستی افراد مسلح قرار گرفت که بر اثر آن 18 تن از جمله شش زن و کودک به شهادت رسیدند.

این اتوبوس از شهر "راولپندی" در نزدیکی پایتخت این کشور عازم "گلگیت" در شمال پاکستان بود که در ناحیه "هربن" واقع در بخش "کوهستان" هدف حمله تروریست‌ها قرار گرفتند.

گفته می‌شود تروریست‌ها ابتدا مسافران را از اتوبوس پیاده کردند و پس از مشخص کردن مذهبشان آنان را به صف کرده و به رگبار بستند.

انتهای پیام/ق