/خراسان جنوبی نگین کویر ایران/
عرب: بازدید از مقبره تورانشاه سرایان افزایش یافت

خبرگزاری فارس: مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان از افزایش بازدید مسافران از مقبره تورانشاه سرایان خبر داد.

خبرگزاری فارس: عرب: بازدید از مقبره تورانشاه سرایان افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمد عرب در بازدید از مقبره تورانشاه سرایان اظهار داشت: این بنا در حاشیه جنوبی شهر سرایان واقع شده و در منطقه‌ای قرار گرفته که پیرامون آن را قبرهایی فرا گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه این بنا دارای نقشه هشت ضلعی بوده و ورودی آن در ضلع شمال شرقی قرار گرفته، ادامه داد: ورودی دارای طاقی است و بعد از سر ورودی بلافاصله فضای داخلی آرامگاه یا گنبد خانه قرار دارد که دارای نقشه هشت ضلعی بوده و هر ضلع آن دارای طاقی با قوس جناغی است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان به آب انبار سفلی اشاره کرد و گفت: این اثر در قسمت پایین شهر و در مجاورت کارونسرا ساخته شده تا کاروانیان از آن استفاده کنند و آب آن هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای چهل پله است.

عرب با بیان اینکه این آب انبار در سال 1078 هجری قمری ساخته شده و در ورودی آن سنگ لوحی است که ذکر یاد امام حسین (ع) و لعن یزید آمده است، گفت: از جمله دیگر آب انبارها آب انبار علیا حاج حسن، آهنگران و میرزا عبدل‌الرسول است که متعلق به دوره‌های صفویه و بعد از آن است.

وی در معرفی آب انبار کمال شهر آیسک تاکید کرد: این بنا شامل سر در ورودی، پلکان، پاشیر، مخزن، گنبد مخزن و استخر بوده و ورودی بنا سردری است با طاق جناغی و پس از سردر، چلکان بنا قرار دارد که مستقیما به پاشیر منتهی می‌شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرایان متذکر شد: پوشش پلکان با قوس جناغی به شیوه آهنگ بوده و فضای پاشیر فضایی است چهار ضلعی منظم که به وسیله پوشش چهار ترک مسقف شده است.

این مسئول در پایان اذعان داشت: این اثر در روزهای گذشته پذیرای مسافران زیادی بود.

انتهای پیام/ن۳۰